enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhpşanlıurfaurfahaberlersondakikaobjektifpressurfa haberleri
DOLAR
31,0920
EURO
33,7031
ALTIN
2.026,08
BIST
9.352,21
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Parçalı Bulutlu
17°C
Şanlıurfa
17°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Açık
18°C
Pazar Açık
14°C
Pazartesi Az Bulutlu
13°C
Salı Açık
16°C

28 Eylül Dünya Kuduz Gününde ‘Aşı ’ya dikkat çekildi

28 Eylül Dünya Kuduz Gününde ‘Aşı ’ya dikkat çekildi
REKLAM ALANI
28.09.2023 15:33
A+
A-


Kuduzun öneminin anlaşılması ve hastalığa ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla DSÖ, ilk kuduz aşısını geliştiren Louis Pasteur’ün ölüm tarihi olan 28 Eylül’ü “Dünya Kuduz Günü” olarak belirlemiştir.
28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle Vatandaşlar arasında farkındalık oluşturmak amacıyla Hastanelerde ve halkın yoğun olduğu bölgelerde stantlar kurularak; toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmıştır. Kuduz kaynaklı ölümleri önlemek, kuduz riskli temasa maruz kalan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurarak kuduz profilaksisini tam ve gününde yaptırmasını sağlamak amacıyla farkındalık çalışmalarının yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu Kapsamda Balıklıgöl Kent platosunda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından toplumu bilinçlendirmek adına Çadır kurularak buradaki vatandaşlara broşür dağıtılıp bilgilendirmeler yapılmıştır. Şanlıurfa İl Sağlık Müdür V. Dr. Rıfat Kemal Aydın ve Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı Bilal Çay’ın da katılımıyla kuduz un önemine değinildi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Elif YILMAZ;

“Kuduz, enfekte hayvanlardan insanlara bulaşabilen viral bir hastalıktır. Kuduzun en önemli özelliği belirtiler göstermeye başladıktan sonra kesin bir ölümle sonuçlanan hastalık olması ile birlikte aynı zamanda belirtilerin görülmesinden önce temas halinde uygun yara bakımı ve aşılamayla birlikte %100 önlenebilen bir hastalık olmasıdır. Bu nedenle biz burada farkındalık oluşturmak amacıyla 28 Eylül Dünya Kuduz Günü münasebetiyle bir stand açtık ve bu stantta halkımıza farkındalık eğitimleri veriyoruz. Burada temas sonrası yapılabilecek en önemli şey kuduzda acilen basınçlı tazyikli bir suyla ve bol sabunla yara yerini yıkanması ve hemen bir hastaneye aşılama için başvurulması ve aşıların düzgün bir şekilde zamanında,tüm dozlarının yapılmasıdır. Bu şekilde davranılırsa kuduzdan insanlarımız tamamen korunabilir. Kuduzla temas öncesi uygulanabilecek önlemlerin en önemlisi ise aslında vahşi hayvanlardan evcil hayvanlara, oradan insanlara geçen döngüyü kırmak. Bu nedenle yapılabilecek aslında en doğru, en ucuz ve en güvenilir şey, evcil hayvanların kedi ve köpeklerin sahipli kedi köpeklerin aşılanması. Bu şekilde bu zinciri bu döngüyü kırabilirsek aslında hem hayvanların hem de insanların enfekte olması önleyip kuduzu engelleyebiliriz” dedi.

Kuduz; insanlarda ve birçok memeli hayvanda ölümcül seyreden ensefalomiyelite yol açan akut viral bir zoonotik hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl dünyada 59.000 kişiden fazla insan kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. İnsan vakalarının çoğuna kuduz köpeklerin sebep olduğu ısırıklar neden olmaktadır. Hastalık özellikle Asya ve Afrika kıtalarında yaygın olarak görülmektedir. Her yıl Asya’da yaklaşık 35.000 kişinin Afrika’da ise 21.000 kişinin kuduz hastalığına yakalandığı tahmin edilmektedir. DSÖ tarafından 2030’a kadar köpek kaynaklı kuduzdan insan ölümlerini sona erdirmek için küresel stratejik plan hazırlanmıştır.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Sağlık Bakanlığına yılda yaklaşık 250.000 kuduz şüpheli temas bildirimi olmakta, bunların çoğunluğu da hastalıktan korumak için aşı programına alınmaktadır. Kuduz riskli temasa maruz kalındığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı önlemek mümkündür.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz bir hayvanın;

 • Isırması veya tırmalaması,
 • Salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz, ağız ve buruna temas etmesi,
 • Etinin ve sütünün çiğ olarak tüketilmesi ile hastalık bulaşır.

Kuduza Yakalanma İhtimali Olan Hayvan Türleri Nelerdir?

Köpek, kedi, keçi, at, eşek, inek gibi evcil hayvanlar ile kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, sansar, kokarca, gelincik, kirpi, köstebek gibi yabani hayvanlardır.

Kuduz Riskli Temasa Neden Olan Hayvanlarda Gözlen Süresi Var Mı? Varsa Ne Kadardır?

Kedi ve köpeklerde 10 gün gözlem önerilir. Kedi ve köpek dışında hayvanlarda böyle bir süre verilemez ve gözlem önerilmez.

Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

Hayvanlarda Kuduz Belirtileri;

 • Hayvanın huyunda veya hareketlerinde değişimler, korkaklık, sinirlilik ve saldırganlık görülebilir.
 • Hayvanda genellikle şiddetli ısırma isteği bulunur.
 • Vücudunda felçler, yutkunma güçlüğü, salya akması, kasılmalar görülebilir.

Bu belirtileri gösteren hayvanlardan uzak durulmalı ve en kısa sürede İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine haber verilmelidir.

İnsanlarda Kuduz Belirtileri;

 • Isırılan vücut bölgesinde duyu değişikliği,
 • Parezi veya paralizi (Felç),
 • Yutma güçlüğü,
 • Sudan korkma,
 • Bilinç kaybı,
 • Kasılmalar,
 • Kaygı bozuklukları.

Kuduz Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Kuduz hastalığının kesin tanısı laboratuvar teşhisiyle konulmaktadır.

Kuduzun Tedavisi Nasıldır?

Kuduz, kliniği geliştikten sonra ölümle sonuçlanan bir hastalık olup hastalığın tedavisi bulunmamaktadır. Ancak belirtilen kuduz bulaşma yollarından birine maruz kalınmışsa kuduzu önlemek amacıyla kişi sağlık kuruluşuna mutlaka müracaat etmelidir. Sağlık kuruluşunda planlanan kuduz profilaksisi (kuduz aşısı vb.) uygulamaları ile kuduzun önlenebildiği unutulmamalıdır.

Kuduzdan Korunmak İçin Neler Yapılır?

Kuduz ölümle sonuçlanan bir hastalık olduğundan korunma yaklaşımları hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle;

 • Yara veya ısırık bölgesi vakit kaybedilmeden bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır.
 • Göz, ağız veya burun kuduz riskli temasa maruz kaldıysa bol su ile yıkanmalıdır.
 • En kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli, hekimin düzenleyeceği aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır.
 • Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakılmamalıdır.
 • Kedi ve köpeklere her yıl mutlaka kuduz aşısı yaptırılmalıdır.
 • Çevrede hasta, garip davranış sergileyen veya ölmüş hayvanların görülmesi halinde bunlara yaklaşılmamalı ve ilgili yerler haberdar edilmelidir (Belediyeler, Muhtarlıklar İl, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri).
 • Kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden kişilere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olanlara da hekim değerlendirmesine göre temas sonrası kuduz aşılaması uygulanmalıdır.

Kuduz Riskli Temasa Maruz Kalan Kişiye Ne Zaman Aşı Başlanmalıdır?

Kuduz riskli temasa maruz kalan kişiye aşılamaya olabildiğine erken başlanmalıdır.

Kuduz Aşısı Kimlere Yapılır?

Kuduz aşısı kuduz riskli temasa maruz kalmış çocuk ve hamile dahil herkese yapılır.

Kuduz Aşılaması Devam Eden Kişi Yeni Bir Temasa Maruz Kalırsa Ne Yapılır?

Kuduz riskli temas sonrası aşılaması devam eden kişi bu sırada yeni bir riskli teması olmuşsa aşılama şeması aynı şekilde sürdürülür.

Temas Öncesi Aşılama Kimlere Yapılır?

 • Kuduz açısından yüksek riskli işlerde çalışanlar (Kuduz araştırma laboratuvarı çalışanları, kuduz aşısı üretiminde çalışanlar vb.)
 • Kuduz açısından riskli işlerde çalışanlar (veteriner hekimler, hayvan bakıcıları, hayvan barınaklarında çalışan personel, mağara keşfi konusunda çalışanlar ve yarasa kolonileri üzerinde çalışanlar vb.) ve kuduz riski olan hayvanlarla sık temas edenler,
 • Yaban hayat ile temas riski yüksek olan doğa sporları yapanlar,
 • Köpek kuduzunun yüksek olduğu ve kuduz riskli temas halinde uygun tıbbi yaklaşımın verilemeyeceği bölgelere seyahat edenler.

Kuduz Aşısı Uygulanması Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Köpek, kedi, sığır gibi kuduza yakalanma ihtimali olan hayvanların ısırıkları, yeri ne olursa olsun kuduz için risk oluşturur. Isırık dışında kuduz olma ihtimali olan hayvanın tırmalaması, salya, tükürük, hayvanlara ağız yoluyla verilen canlı aşı yemleri gibi mikroplu olabilecek materyallin, vücuttaki açık yara ve mükoz membranlarla (vücudun ağız, burnun içi, mide ve barsak gibi alanlarını döşeyen zar tipi) teması da risk oluşturur. Kuduz riskli temas sonrası aşılamaya olabildiğince erken başlanmalıdır.

Kuduzda kuluçka süresi çok değişken olduğundan, kuduz riskli temas sonrası aradan geçen süreye bakılmaksızın temas kategorize edilerek uygun aşılamaya başlanmalıdır.

Unutmayınız: Kuduzun bulaşma yollarından birisiyle karşı karşıya kalındığında en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Doktor tarafından belirlenen takvime uyularak kuduz aşıları gününde yaptırılmalıdır.

Kuduz Aşısı Uygulaması Gerektirmeyen Durumlar Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada bugünkü verilerle fare, sıçan, sincap, hamster, kobay, gerbil, tavşan, yabani tavşan ısırıklarında insana kuduz geçişi gösterilmemiştir. Bu nedenle hayvan sağlığı ile ilgili kurumlar özel bir veri bildirmedikçe, bu tür hayvan ısırıkları,

 1. Bugünkü verilerle, ülkemizde eve giren yarasaların ısırığı veya evde yarasa bulunması durumunda (doğal ortamdaki mağaralarda olan yarasa teması vaka temelli değerlendirilir),
 2. Soğukkanlı hayvanlar (yılan, kertenkele, kaplumbağa vb.) tarafından ısırılma,
 3. Kümes hayvanları ısırıkları,
 4. Sağlam derinin yalanması, hayvana dokunma veya besleme,
 5. Bilinen ve halen sağlam bir kedi veya köpek tarafından 10 günden daha önce ısırılmış veya temas etmiş olanlar,
 6. Daha sonra kuduz olduğu anlaşılan bir hayvanı beslemiş olmak, kan, süt, idrar ve feçesiyle sağlam derisinin temas etmiş olması, pişmiş etini yemiş, kaynatılmış sütünü içmiş veya bu sütle yapılan süt ürünlerini tüketmiş olmak,
 7. Kuduz hastasına rutin bakım yapan sağlık personeline riskli teması olmadıkça (müköz membran veya bütünlüğü bozulmuş deri teması, ısırma vs.) kuduz aşısı yapılmasına gerek yoktur.
REKLAM ALANI
ETİKETLER: ,